Class A Boy’s State Golf Final Standings

 

Pos First last Team Rnd1 Rnd2 Total
1 Brett Reid (SO) Community Christian 72 73 145
2 Harrison Patzer (SR) Lac Qui Parle Valley 77 72 149
3 Alex Iverson (SR) Park Christian 74 80 154
4 Mason Kretsch (JR) Springfield 75 80 155
5 Kurt Lambert (SR) Heritage Christian Academy 79 78 157
5 Mavrick Winkelmann (SO) Springfield 77 80 157
7 Brady Raph (JR) Pine River-Backus 81 79 160
7 Hayden Hennen (SO) Kittson County Central 80 80 160
7 Jack Pierson (SR) Murray County Central 80 80 160
7 Logan Netzke (SO) Sleepy Eye United 78 82 160
11 Jaycee Clark (SR) Mahnomen-Waubun 83 78 161
11 Sam Frazee (SO) North Woods 79 82 161
13 Rylin Petry (FR) Fertile-Beltrami 82 80 162
14 Andrew Quade (SR) Westbrook-Walnut Grove 80 83 163
14 Grant Wilson (JR) Fertile-Beltrami 84 79 163
16 Henry Roth (JR) Lac Qui Parle Valley 81 83 164
17 Ganon Kuznia (JR) Badger/Greenbush-Middle River 85 80 165
18 Khrystjan Petersen (SR) Bethlehem Academy 78 88 166
18 Nolan Boerboom (JR) Minneota 83 83 166
20 Andrew Heggen (JR) United South Central 87 80 167
20 Rece Wiedmann (SR) Walker-Hackensack-Akeley-Laporte 84 83 167
20 Tyler Svare (SR) Lake Park-Audubon 78 89 167
23 Greg Reid (SR) Community Christian 84 84 168
23 Noah Chase (JR) Ottertail Central 81 87 168
25 Cort Christianson (JR) Fertile-Beltrami 83 86 169
26 Andrew Neid (SR) Sleepy Eye United 88 82 170
26 Ben Long (JR) Maranatha Christian Academy 82 88 170
26 Jake Wagner (SO) Canby 81 89 170
26 Zac Patock (SR) Community Christian 86 84 170
30 Brian Halcomb (SO) Legacy Chrisitan Academy 86 85 171
30 Coltin Mitchell (SR) Cass Lake-Bena 85 86 171
30 Max Schmitz (SO) Southland 85 86 171
30 Ryan Engel (8th) Ada-Borup West 82 89 171
30 Tommy Steffen (SO) Legacy Chrisitan Academy 87 84 171
35 Brennen Arndt (JR) Atwater-Cosmos-Grove City 86 86 172
35 Jackson Nyhus (JR) Ottertail Central 88 84 172
37 Carson Wihlm (SR) Madelia 85 88 173
37 Trevor Johnson (JR) Walker-Hackensack-Akeley-Laporte 88 85 173
39 Karl Chapin (JR) Community Christian 86 88 174
40 Christopher Thram (FR) Springfield 86 89 175
40 Duke Snyder (SR) Community Christian 89 86 175
40 Mason Schneider (SO) Walker-Hackensack-Akeley-Laporte 91 84 175
40 Matt Yerke (SR) Braham 85 90 175
40 Tabor Runck (JR) Springfield 89 86 175
45 Ian Olson (SO) North Woods 89 87 176
45 Tim Rogotzke (SR) Springfield 85 91 176
47 Caleb Nelson (JR) Northern Freeze 86 91 177
47 Logan Arndt (SR) Walker-Hackensack-Akeley-Laporte 88 89 177
49 Daniel Reid (SO) Community Christian 88 90 178
49 Kollyn Alwes (SO) Blooming Prairie 83 95 178
49 Logan Haala (SO) New Ulm Cathedral 88 90 178
49 Tanner Buffington (JR) Lac Qui Parle Valley 93 85 178
53 Keegan Bronson (FR) Hayfield 97 84 181
54 Brock Henning (8th) Adrian 90 92 182
54 Caleb Swenby (JR) Fertile-Beltrami 88 94 182
54 Cory Renneke (SR) Heron Lake-Okabena/Fulda 94 88 182
57 Sam Ohliger (JR) Yellow Medicine East 94 89 183
58 Austin Kallhoff (JR) Lac Qui Parle Valley 94 91 185
58 Payton Marquardt (SR) Heron Lake-Okabena/Fulda 89 96 185
60 Chase Kleppe (SR) North Woods 94 92 186
61 Blake Scofield (SR) North Woods 91 96 187
61 Brandon Calverley (SR) Barnum 101 86 187
61 Jake Fishbaugher (8th) Fillmore Central 91 96 187
64 Brody Pavel (SO) Bethlehem Academy 99 89 188
65 Aaron Loe (JR) Lakeview 95 94 189
65 Davis Kleppe (FR) North Woods 104 85 189
67 Brayden Larson (7th) Bethlehem Academy 99 91 190
67 Cole Ahlers (SR) Murray County Central 99 91 190
69 Joe Fischer (JR) Heron Lake-Okabena/Fulda 98 94 192
70 Teagen Haggberg (SO) Mille Lacs 93 100 193
71 Trey Huisken (SR) Southwest Minnesota Christian 103 92 195
72 Cole Myhre (FR) Minneota 102 94 196
72 Shaun Gullekson (SR) Fertile-Beltrami 101 95 196
72 Tanner Schneider (FR) Walker-Hackensack-Akeley-Laporte 92 104 196
72 Willie Potter (7th) Bethlehem Academy 98 98 196
76 Elliot Smith (SO) Bethlehem Academy 97 101 198
77 Cody Sagen (SR) Walker-Hackensack-Akeley-Laporte 104 98 202
77 Grant Vikre (SR) LeRoy-Ostrander/Grand Meadow 99 103 202
77 Xandar Asmus (JR) Springfield 99 103 202
80 Ethan Koep (JR) Heron Lake-Okabena/Fulda 105 103 208
80 Isaiah Schmid (SO) Heron Lake-Okabena/Fulda 105 103 208
80 Tyler Madison (JR) Heron Lake-Okabena/Fulda 92 116 208
83 Masen Nowacki (7th) Fertile-Beltrami 104 106 210
84 Ben Cohen (JR) Bethlehem Academy 106 105 211
85 Ty Fabish (FR) North Woods 111 119 230
86 Landon Dematti (JR) Hinckley-Finlayson 88 162 250
87 Jordan Jahn (JR) Lac Qui Parle Valley 122 130 252

 

 

Team Rnd1 Rnd2 Total
COMMUNITY CHRISTIAN 328 327 655
SPRINGFIELD 323 335 658
FERTILE-BELTRAMI 337 339 676
LAC QUI PARLE VALLEY 345 331 676
WALKER-HACKENSACK-AKELEY-LAPORTE 351 341 692
NORTH WOODS 353 346 699
BETHLEHEM ACADEMY 372 366 738
HERON LAKE-OKABENA/FULDA 373 381 754

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here